סיפור המכביה


תנועת מכבי והמכביה

מכבי תנועה עולמית הינה תנועה יהודית ציונית הפועלת ב-60 מדינות ברחבי תבל, מונה כ-400,000 חברים ומקיימת פעילות קהילתית ענפה בעולם היהודי. המכביה הינה אירוע השיא של תנועת מכבי ומתקיימת אחת לארבע שנים בישראל. המכביה הינה המפעל הספורטיבי השלישי בגודלו בעולם, אחרי האולימפיאדה ומשחקי האוניברסיאדה וככזו זוכה להכרה בינלאומית בארץ ובעולם.

המכביה היא כינוס של ספורטאים יהודים המגיעים ממדינות שונות בעולם ומתחרים ביניהם בענפי ספורט שונים. המכביה הראשונה נערכה בשנת 1932 באצטדיון המכביה שהוקם במיוחד לצורך כך. מכביה זו היוותה את תחילתה של מסורת אשר באה לידי ביטוי גם בימים אלו, ובהיערכות לאירועי המכביה ה-20 בשנת 2017. למכביה מטרה נוספת והיא חיזוק הקשר של צעירים יהודים מרחבי העולם לישראל. רבים מן המשתתפים והצופים שהגיעו ארצה עלו לישראל בעקבות השתתפותם במכביה. המכביה השנייה אף כונתה “מכביית העלייה”.

מרבית הספורטאים מעולם לא ביקרו בישראל ומטרתנו להעניק להם חוויה חינוכית ספורטיבית תרבותית אשר תחזק את הזהות היהודית והזיקה למדינת ישראל ותהפוך משתתפים אלו לשגרירי הסברה של מדינת ישראל.

החוויה האינטנסיבית העשירה והמעשירה של המכביה מחזקת אצל הבאים את הזהות היהודית-ציונית ואת הקשר עם מדינת ישראל ונותנת להם כלים מעשיים להתמודדות עם הסברה אנטי-ישראלית בתפוצות.

המכביה ה-20 עתידה להיות המפעל היהודי-ציוני- ספורטיבי הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל. המכביה חרטה על דגלה את מרכזיותה של מדינת ישראל לעם היהודי ופועלת להגברת המודעות והזיקה של ספורטאי ואורחי המכביה למדינה ובירתה ירושלים. לאור זאת, ומתוך מטרה לחזק את הקשר של העם היהודי לבירת ישראל, החליטה מכבי תנועה עולמית לקיים את טקס הפתיחה של המכביה ה-20 בירושלים, כפי שעשתה במכביה ה-19. ירושלים תשמש כעיר המארחת ובירת המכביה, תחרויות ספורט רבות יתקיימו בקטגוריות נוער, בוגרים, ותיקים, פרה-אולימפי וספורט עממי לצד אירועים מרכזיים שייערכו בעיר.

המכביה ה-20 שתתקיים בשנת 2017 תציין את 50 שנה לאיחוד העיר ירושלים, טקסי המכביה, האירועים השונים והנושא המרכזי יעמדו בסימן: 20:50 (עשרים מכביות וחמישים לאיחוד ירושלים).

אירועי המכביה תורמים רבות לפיתוח הספורט הישראלי ומסייעים לעידוד התיירות, התעסוקה והעלייה למדינת ישראל.

לפי החלטת מכבי תנועה עולמית, אירועי המכביה ה-20 המרכזיים מתוכננים להתקיים בירושלים וחיפה, בנוסף לקיומם של אירועים רבים ברחבי הארץ.